Reklamı kapat
Reklamı kapat
Avrupa'nın Güçlü Medyası
Avrupa'nın Güçlü Medyası

Suudi Arabistan’ın İran’a yönelik ‘tırmandırma politikası’

Suudi Arabistan’ın davetiyle düzenlenen Arap Birliği Dışişleri Bakanları olağanüstü toplantısında İran aleyhinde şekillenen Arap tırmanışının, birkaç aylık “soğuk savaştan” öteye geçmeyeceği belirtiliyor.

A+A-

Suudi Arabistan’ın İran’a yönelik ‘tırmandırma politikası’

Suudi Arabistan’ın davetiyle geçen pazar Kahire’de düzenlenen Arap Birliği Dışişleri Bakanları olağanüstü toplantısında İran aleyhinde şekillenen Arap tırmanışının, birkaç aylık “soğuk savaştan” öteye geçmeyeceği öngörülüyor.

ABD Devlet Başkanı Donald Trump’ın geçen mayısta Riyad’da katıldığı zirveyle başlayan sürecin, “İran’ın bölgedeki müdahalelerinin” masaya yatırıldığı Arap dışişleri bakanlarının olağanüstü toplantısında yayınlanan bildirideki Arap tırmanışıyla son bulduğu belirtiliyor.

Siyasi analistler, Riyad yönetiminin, İran karşısında bulduğu uluslararası ve Arap desteğinin, bazı baskılar ve anlaşma yönelimleriyle sınırlı kalacağını ifade ederek, bu sürecin savaş aşamasına ulaşmayacağını savunuyor.

Cidde’deki Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Enver Işki, Suudi Arabistan’ın İran aleyhindeki yükselişte Arap ülkelerinden destek bulduğuna dikkati çekerek, bu destekte kararlarının Tahran tarafından kontrol edildiği bilinen Lübnan ve Irak’ın istisna olduğunu kaydetti.

İran aleyhindeki Arap desteğinin ilk tezahürlerinin, Tahran’a yönelik yaptırımların artırılması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) şikayet dilekçesi gönderilmesi ve İran’daki siyasi sistemin değişmesi için baskı yapılması konusunda ABD’nin teşvik edilmesi şeklinde görüleceğini kaydeden Işki şunları söyledi:

“Arap dünyası, İran’ın bölgenin işlerine müdahalesi ve yayılmacılığını engellemezse İran balistik füzeleri, sadece Suudi Arabistan’a değil tüm Arap ülkelerine ulaşabilir.”

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, İran tarafından desteklenen Husilerin, son yıllarda Suudi Arabistan’ı 80 balistik füzeyle hedef aldığını açıklamıştı.

İran karşısındaki uluslararası destek
Mısırlı uluslararası güvenlik ve stratejik işler uzmanı Enes el-Kassas ise Suudi Arabistan’ın Arap ülkeleri ve uluslararası düzeyde edindiği desteğe işaret ederek, “Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başını çektiği Arap desteğine ilaveten sağlanan uluslararası desteğin, bir şekilde Beyaz Saray yönetimiyle koordinasyon içinde olduğu açık. İran karşısındaki uluslararası talepler çerçevesinde şekillenen bu destek, ABD Devlet Başkanı Trump’ın katıldığı ABD-Arap ve İslam Ülkeleri Zirvesi’nden bu yana belirli olan bir durum.” diye konuştu.

Kassas, Türkiye, Mısır ve İran gibi büyük güçler arasında örtülü anlaşmalar olduğu sürece bölgede herhangi bir sorunun ortaya çıkmayacağına dikkati çekerek, “Halihazırda İran aleyhinde Suudi Arabistan’a verilen uluslararası destek, savaş aşamasına gelmeyecek. Teröre Karşı İslam İttifakı toplantısından İran aleyhinde bir şey çıkması beklenmiyor.” ifadesini kullandı.

“İran’la mücadelede yetersiz kalınsa bile İsrail’le herhangi bir ittifak yapılması gerekmiyor”
Ürdün’deki Ortadoğu Araştırmaları Merkezi Müdürü Cevad el-Hamed ise İran’ın Arap ve bölge meselelerine güçlü bir müdahalesinin olduğundan şüphe duyulmadığını söyleyerek, “İran’a ortak çıkarlar ile komşu haklarına yeniden saygı duyması için baskı yapılması adına şu anda Tahran’ın müdahalelerine tavizsiz şekilde karşı konulmalı.” diye konuştu.

İran’la yaşanan sorun ve anlaşmazlıkların devam ettiğine ve bu sorunların İslam cephesine ait olduğuna dikkati çeken Hamed, “İran’la mücadelede yetersiz kalınsa bile İsrail’le herhangi bir ittifak yapılması gerekmiyor.” dedi.

Suudi Arabistan-İran gerilim hattı
Suudi Arabistan ile İran arasındaki ilişkiler, ciddi krizlere sahne olmuştu. 2016’nın ilk günlerinde Suudi Arabistan’da aralarında Şii din adamı Şeyh Nimr’in de bulunduğu 47 kişinin idam edilmesinin akabinde bu idamları protesto eden grupların Tahran ve Meşhed’deki Suudi Arabistan’a ait diplomatik temsilciliklere saldırması bölgede gerilimin yükselmesine neden olmuştu.

Arap Dışişleri Bakanları “olağanüstü” toplantısı
Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen Arap Birliği Dışişleri Bakanları olağanüstü toplantısında, İran’ın bölgedeki müdahaleleriyle ilgili dosyanın BMGK’ya taşınması, İran tarafından finanse edilen uydu kanallarının yasaklanması ve “terör örgütü” olarak nitelendirilen Hizbullah’ın kınanmasına karar verilmişti. Lübnan ve Irak’ın ise 14 maddelik sonuç bildirisinde Hizbullah’ın “terör örgütü” olarak tanımlanması karşısında çekinceli bir tutum izlediği kaydedilmişti.

Suudi Arabistan bunun yanı sıra iki yıl önce kurulan “Teröre Karşı İslam İttifakı”nın savunma bakanlarına ilk kez yapılacak bir toplantının çağrısında bulunmuştu.

26 Kasım’da yapılması planlanan “Terörle mücadele müttefikleri” temalı toplantının hedefinin, aşırılık ve terörle mücadelede çabaların birleştirilmesi ile uluslararası çabalarla entegrasyon olduğu ifade edilmişti.

Riyad yönetimi, geçen mayıs ayında düzenlen “ABD-Arap ve İslam Ülkeleri Zirvesi”nde; Teröre Karşı İslam İttifakı’nın ihtiyaç halinde Suriye ve Irak’taki terör örgütlerine karşı operasyonları desteklemek için 34 bin kişilik askeri gücü bünyesinde barındırdığını duyurmuştu.

AA

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Mehmetçik’ten Afrin’de ‘komando andı’ Mehmetçik’ten Afrin’de ̵...

Türk Silahlı Kuvvetleri ile Özgür Suriye Ordusu'nun Afrin merkezini tümüyle ele geçirmesinin ardından, Mehmetçik, ilçe merkezinde koman...

Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’ndan Avrupa’ya sert tepki Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu&...

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu: Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Zeytin Dalı Harekatı'na yönelik kararına ilişkin, "...

TSK Afrin’e havadan bildiri attı TSK Afrin’e havadan bildiri attı

Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana 3530 terörist etkisiz hale getirildi.TSK, Afrin halkına yönelik iki dilde hazırlanan bi...

BM çalışanlarıyla ilgili 138 cinsel istismar şikayeti BM çalışanlarıyla ilgili 138 cinsel isti...

(AA) – BM’nin 2017 yılında çalışanlarıyla ilgili 138 cinsel istismar ve taciz şikayeti aldığı bildirildi. ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
AB Bakanlığı: AB’den somut adımlar bekliyoruz AB Bakanlığı: AB’den somu...

AB Bakanlığınca, katılım müzakereleri, vize serbestisi ve Gü...

Mehmetçik’ten Afrin’de ‘komando andı’ Mehmetçik’ten Afrin...

Türk Silahlı Kuvvetleri ile Özgür Suriye Ordusu'nun Afrin me...

Belçika’nın ırkçı lideri Müslüman toplumunu hedef aldı Belçika’nın ırkçı l...

Belçika'nın aşırı sağcı Yeni Flaman İttifakı (N-VA) lideri v...

PEGIDA’nın kurucusu Bachmann İngiltere’ye alınmadı PEGIDA’nın kurucusu...

İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA hareketinin kurucusu Lutz Bac...

Van Persie’den 2 gol Van Persie’den 2 go...

Feyenoord'un devre arasında Fenerbahçe'den transfer ettiği R...

Hollanda’da ırkçı parti PVV ve NPO hakkında suç duyurusu Hollanda’da ırkçı p...

Hollanda'da bazı siyasi partiler ve İslami kuruluşlar, ırkçı...

Hollanda’da “Guta’yı kurtar” gösterisi Hollanda’da “...

Suriye'de Mart 2011'de başlayan iç savaşın 7. yılında Amster...

Amsterdam’da Irkçılığa ve Ayrımcılığa Karşı Gösteri Amsterdam’da Irkçıl...

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da, 21 Mart Komitesi tarafın...

Başkan Stüdemann, Sultan Ahmet Camii’ni ziyaret etti Başkan Stüdemann, Sultan ...

12-25 Mart 2018 tarihleri arasındaki Uluslararası Irkçılıkla...

PKK/PYD yandaşları Almanya’nın Girit Konsolosluğunu işgal etti PKK/PYD yandaşları Almany...

Yunanistan'ın Girit Adası'ndaki Almanya Konsolosluğunun terö...

VIDEO GALERİ