Reklamı kapat
Reklamı kapat
Avrupa'nın Güçlü Medyası
Avrupa'nın Güçlü Medyası

“Göçün 54. yılında Avusturya’daki Türklere yönelik tutum kaygı vericidir”

Türkiye – Avusturya arasında 1964’te imzalan işgücü anlaşmasının 54. yıl dönümü vesilesiyle açıklama yapan Yeneroğlu, “Göçün 54. yılında Avusturya’daki Türklere yönelik tutum kaygı vericidir” dedi.

A+A-

“Göçün 54. yılında Avusturya’daki Türklere yönelik tutum kaygı vericidir”

Yeneroğlu: “Göçün 54. yılında Avusturya’daki Türklere yönelik tutum kaygı vericidir.”

Türkiye – Avusturya arasında 1964’te imzalan işgücü anlaşmasının 54. yıl dönümü vesilesiyle açıklama yapan AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, “Avusturya’daki Türk toplumunun iki ülkenin de asli unsuru olduğu unutulmamalıdır. İnsanlarımız 54 yıldır Avusturya’ya büyük katkı sunmuştur ve sunmaya da devam etmektedir. Köklü ilişkilerimizi yaralayan yaklaşımlardan kaçınmak Avusturya devleti için önemli bir sorumluluktur.” dedi. Yeneroğlu açıklamasında şunları kaydetti:

“15 Mayıs 1964’te Türkiye ve Avusturya arasında imzalanan işgücü anlaşması Avusturya ile olan ilişkilerimize yeni bir boyut kazandırmıştır. Bugün Avusturya’da artık o ülkenin asli unsuru haline gelmiş 280 bin civarında insanımız yaşamaktadır.

Avusturya ile ilişkilerimizin en önemli unsuru olan vatandaşlarımız artık sadece işçi konumunda olmayıp akademi, bilim, siyaset, medya, iş dünyası, spor, sanat alanlarında meslek sahipleri olarak toplumun her alanına katılım sağlamakta ve büyük katkı sunmaktadır. Farklı sektörlerde hizmet veren 6400 civarındaki Türk girişimci binlerce personel istihdam etmekte ve yaklaşık 300 milyon Avroluk ciroyla iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinde önemli rol oynamaktadır.

Son yıllarda Avusturya hükûmetinin 54 yıldır Avusturya’ya değer katan insanlarımıza yönelik tutumu ülkedeki Türk toplumunun yarım asırdır süren katkısına ve Avusturya ile inşa ettiği köklü ilişkilere taban tabana zıttır. Özellikle son dönemde vatandaşlarımızın günlük yaşamlarını ve ikili ilişkilerimizi olumsuz yönde etkileyen gelişmeler kaygı vericidir. İslam dini cemaatlerine yönelik tutum ise temel hakları hiçe sayan boyutlara gelmiştir. Bugün Avusturya’nın asli unsuru haline gelen insanlarımız ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam düşmanlığı gibi geleceklerini tehdit eden sorunlarla karşı karşıyalar. Avusturya hükûmetinin, Türkiye’deki seçimlere katılma hakkı olan insanlardan Türk vatandaşı olmadıklarını kanıtlamalarını istemesi dini özgürlüklerin gün be gün artarak kısıtlanması, Türkiye’ye yönelik bariz aşırı sağcı ve yıkıcı söylemlerin artık “marjinal” olarak bile görülmemesi endişe verici gelişmeler arasındadır. Devletin zirvesinde bu tür söylemlerin hakim olması, hem oradaki vatandaşlarımıza, hem de diğer azınlıklara yönelik ırkçı saldırıları meşrulaştıran bir hava yaratmaktadır. Göçmen karşıtı yasalarla sosyal adaleti sarsan ya da toplumu zehirleyen düşmanca söylemler bugüne dek hiçbir soruna fayda sağlamamıştır. Göçmenlerin yaşadıkları topluma aidiyet duygularının daha da gelişmesi, çokkültürlü yaşamın tesisi için kabul göreceklerine inanmaları ve eşit şanslara sahip olduklarını hissetmeleri gerekir. Göçmenleri kültürel bir tehdit olarak değil, aksine toplumun bir parçası ve zenginlik olarak kabul etmek gelecekte Avusturya’ya olumlu değer katacaktır.

Öte yandan Avusturya’daki vatandaşlarımızın siyasi katılım haklarını kullanmaları vatandaşlık sorumluluğudur. Vatandaşlarımız, Avrupa’nın birçok ülkesinde Türkiye’nin milli güvenliğini ve iç istikrarını zedeleyen tutumların arttığı bir ortamda sandığa giderek Türkiye’nin geleceğinin belirlenmesinde ne denli kilit rol oynadıklarını ve ülkemizin kaderine ortak olduklarını gösteren güçlü bir mesaj vereceklerdir.

Türkiye – Avusturya İşgücü Anlaşması’nın 54. yılı vesilesiyle Avusturya’ya gidip orada sıfırdan bir yaşam inşa eden insanlarımızı saygıyla selamlıyor, zorlu göç tarihinde emeği olan herkese şükranlarımı sunuyorum.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Irkçı parti PVV lideri Wilders’dan çirkin Erdoğan paylaşımı Irkçı parti PVV lideri Wilders’dan...

Hollanda'da ırkçı parti PVV lideri Geert Wilders sosyal medya'da İslam ve Türkiye ile ilgili çirkin paylaşımlarına devam ediyor. ...

Almanya’ya kampanya yasağı tepkisi Almanya’ya kampanya yasağı tepkisi...

Almanya'da Wuppertal Türkiye Sevdalıları adlı inisiyatifin üyeleri, Almanya'nın Türk siyasetçilere getirdiği seçim kampanyası yasağını ...

YTB’den Yurtdışı Vatandaşlara Burs Desteği YTB’den Yurtdışı Vatandaşlara Burs Deste...

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından yurt dışındaki vatandaşlara yönelik olarak tez ve araştırma bursları...

Almanya’da polisin köpekli saldırısına uğrayan taraftara davet Almanya’da polisin köpekli saldırı...

Galatasaray'ın şampiyonluk kutlamaları sırasında Gelsenkirchen'de polisin köpekli saldırısına uğrayan Tufan Çolak, İstanbul'da bir Gala...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Cengiz Ünder’e ‘En Başarılı Genç Yabancı Oyuncu’ ödülü Cengiz Ünder’e R...

Roma'da oynayan milli futbolcu Cengiz Ünder, USSI Roma'nın '...

Irkçı parti PVV lideri Wilders’dan çirkin Erdoğan paylaşımı Irkçı parti PVV lideri Wi...

Hollanda'da ırkçı parti PVV lideri Geert Wilders sosyal medy...

Almanya’ya kampanya yasağı tepkisi Almanya’ya kampanya...

Almanya'da Wuppertal Türkiye Sevdalıları adlı inisiyatifin ü...

YTB’den Yurtdışı Vatandaşlara Burs Desteği YTB’den Yurtdışı Vatandaş...

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tara...

AK Parti aday listesini YSK’ye sundu AK Parti aday listesini Y...

AK Parti'nin, 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için hazır...

CHP’nin aday listesi YSK’ye teslim edildi CHP’nin aday listes...

CHP'nin, 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için hazırlanan...

Almanya’da polisin köpekli saldırısına uğrayan taraftara davet Almanya’da polisin ...

Galatasaray'ın şampiyonluk kutlamaları sırasında Gelsenkirch...

Hava sıcaklığı 30 dereceye kadar yükselebilir Hava sıcaklığı 30 derecey...

Hollanda'da hava sıcaklığının hafta sonu 30 dereceye kadar y...

CHP’nin milletvekili adayları belirlendi CHP’nin milletvekil...

CHP Genel BaşkanI Kılıçdaroğlu başkanlığındaki PM toplantısı...

İsveç’te mescit kundaklandı İsveç’te mescit kun...

İsveç'in güneyinde bulunan Skane bölgesindeki Hesselholm ken...

VIDEO GALERİ