Reklamı kapat
Reklamı kapat
Avrupa'nın Güçlü Medyası
Avrupa'nın Güçlü Medyası

Kaza geliyorum demez gelirse Elfi var

Hollanda’da başarılı insanlarımızın öyküsünü yazarken, birinci neslin öyküleri beni duygulandırır; ikinci neslin öyküleri gururlandırır; üçüncü neslin başarı öykülerini dinlerken yazarken göğsüm kabarır, geleceğe dair umutlarım artar, bir başka sevinç duyarım. Onur Emre de üçüncü neslin başarılı örneklerinden, hem de üç nesil bir başarı öyküsü. Baba ve dedenin öykülerinden ziyade hem mesleği hemde başarılarına tanık olduğum Onur Emre ile bir söyleşi yaptım.

A+A-

Kaza geliyorum demez gelirse Elfi var

Onun öyküsüne geçmeden baba Ethem Emre, 13 yaşında gelmiş Hollanda’ya. Trabzonlu dede ise birinci neslin o emekçi, o gurbetçi örneklerinden. Hani hep 2 bilemedin 3 yıllığına gelip, gurbet ellere kok salanlardan. Dede artık dönemeyeceğini anlamış olmalı ki 13 yaşında iken oğlu Ethem dahil olmak üzere ailesini Trabzon’dan Hollanda’ye getirmiş. 13 yaşındaki baba Ethem tüm zorluklara rağmen farklı bir ülkeye kültüre rağmen, ergenlik çağının verdiği olası heycanlara rağmen okuyup Hollanda diline de hakim olmuş. Danışmanlık, yeminli tercümanlık, ticaret derken 13 yaşında geldiği Hollanda’da ikinci neslin ender başarılı ve giriimci bir insan olan Ethem Emre’nin oğlu Onur Emre ve avukat…

Karadenizli bir aile olmanın tüm özelliklerini taşıyan, Türkçesi sanki Hollanda’da değil de Türkiye’de doğmuş, büyümüş, okumuşlar kadar düzgün bir o kadar da olgun ve saygılı bir kişi Onur Emre ve 1982 doğumlu. Genç yaşına rağmen Elfie adını bir marka haline getirmesini bilen bir isim. Dedesinin ve Babasının öyküsünü dinledikten sonra neden avukat olduğu konusunda bir fikir sahibi olmuş olsak da yine de kendisine sorduk.

Son Haber: Neden bir başka meslek değil de Avukatlık?
Onur Emre: Baba mesleği de diyebiliriz. Kendimi bildim bileli insanlara yardım etmeyi seviyorum. İnsanlar sorunlarınları çözülünce mutlu olması beni de mutlu ediyor. Babam Ethem Emre ayrıca Türkiye Hollanda Ticaret Odası kurucusudur. Gerek özel konularda gerekse ticari konularda yardım etmeyi, insanların sorunlarını çözmeyi kendime ilke edindim. Bu yüzden de bana en uygun meslek avukatlık olduğunu düşündüğüm için diyelim.

SH: Peki Elfi ne demek, sanki ilk başta Elif gibi algılanıyor da?
OE: Elfi’nin açılımıİngilizce Europe Legal Finans’ın baş harflerinden oluşuyor. Türkçesi ise Avrupa Hukuk Finans demek.

SH: Elfi ne zamandan beri faaliyette ve sizin göreviniz nedir Elfi’de?
OE: Babamın kurduğu bir kuruluş, babamın uluslararası yoğun işleri dolayısı ile 2016 yılında ben devraldım. Genel Müdürüyüm diyelim.

SH: Şimdi Sayın Onur bey, Elfi deyince akla kaza geliyor, kaza deyince akla ilk önce araba kazası geliyor, siz tam olarak bu avukatlık büosunda ne yapıyorsunuz. Hem Elfi’yi hem de yaptığınız işleri okurlarımıza anlatır mısınız?
OE: Teşekkür ederim. Şöyle bir örnekle anlatmak gerekirse, nasıl ki bir doktor her alanda uzman değilse ve her alanın bir uzmanı var ise bizim meslekte öyle. Her avukat her konuda uzman değildir. Elfi olarak bizim uzmanlık alanımız kaza konusu ve kazalar sonrası oluşan kayıpların telafisidir. Bu sadece araba kazası değil elbette. İş kazaları, Trafik kazaları başta olmak üzere şiddete maruz kalınması, sağlık sektöründe yanlış teşhis ve tedavi sonucu insanların madur olması konularında hizmet veriyoruz.
Mağdur daha mağdur oluyor!

SH: Peki bu konulara her avukat bakamaz mı?
OE: Size şöyle söyleyeyim az önce de belkirtttiğim gibi eğer o konunun uzmanı değilller ise mağduru daha da mağdur ediyorlar. Bazı arkadaşlar bu tür davaları alıyor ve başta uzman olmadıkları için bir iki celsede bitecek dava senelerce uzuyor sonuç alınmadığı için bu sürenin sonunda ya bizden destek alınıyor ya da dosylar bize geliyor. O yüzde hep diyoruz ki, Kaliteli hizmet için uzmanlık şart.

SH: Neden Rotterdam’ı seçtiniz merkez olarak?

OE: Rotterdam Multi kültürel bir şehir. Daha önce müvekkilllerimzin yüzd 80’i Türk gerisi Hollandalı ve diğer ülkelere mensup insanlardan oluşuyordu. Rotterdam’da geldiğimizden beri bu oran yüzde 50, yüzde 50 olmuş durumda.

SH: Okurlarlarımıza daha rahat anlatabilmek açısından soruyorum. Her hangi bir insan diyelim iş veya araba kazası yaptı, mağdur olmamak için ilk öncene yapmsı lazım?
OE: Olay yeri verileri çok önemli. Olay yerine mümkün olduğu kadar çabuk polis, ambulans çağrılmalı ve olay yerinin fotoğrafları çekilmeli mümkünse İş kazalarında ise iş müfetişleri devreye sokulmalı ve onların tıutacağı rapor çok önemli.

SH: Yani olur ya deliller karatılmadan diyorsunuz ve olay zaman aşımına uğramdan öyle mi?
OE: Zaman aşımı olmaz ama dava uzar. Ne kadar çok delil ve ne kadar erken başvuru olursa dava o derece kısa sürede sonuçlanır.
Avukatlar yüzde ile çalışmaz!

SH: Şöyle bir düşünce var, bir iş kazası ya da yanlış tedavi sonrası mağdur olanlar, işte şu kada bin avroluk tazminat davası açalım, avukat kazanırsa avukatlık ücretini içinden belirli bir yüzde olarak alsın deniyor. Doğru bir düşünce yaklışım tarzı mı nedir bu işin aslı?
OE: Bu mentalite düşünce nereden geliyor bilemiyorum. Am yok öyle bir şye avukatlar dava ne kadar büyük olursa olsun, tazminat miktarı ne kadar çok olursa olsun kazanacağından yüzde yüz emin de olsa yüzdelikle çalışmaz. AVukatın masrafrları kazaya sebebiyet veren taraftan alınır, karşılanır. Bazı özel durumlarda ise müvekkil ile avukat arasında avukatlık ücreti konusunda anlaşma yapılır.

SH: Bize ve okurlarımıza bir iki ilginç denebilecek örnek verebilir misiniz?
OE: Geçenlerde bir köpek bir kişiyi ısırdı ve köpeğin sahibi 135 bin avro tazminat ödemeye mahkum edildi. Üstelik köpeğin sigortası olmadığı için köpeğin sahibi bu parayı karşı tarafa ödemek zorunda.

SH: Doğru olanda bu değil mi, bu davanın neresi ilginç?
OE: güzel soru ilginç olan, 1 köpeğin sigortasının olmaması. 2 Köğek sahibi bu parayı ödeyecek durumda mı. Normal bir insan bu kadar parayı ödeyebilir mi, öderse kaç yılda öder. İşin asıl ilginç yanı köpek sahibinin işin uzamanı bir avukata gitmemiş olması. Şayet gitmiş olsaydı 135 bin avroluk karara itiraz eder bu rakamı şahsın ödeyebileceği bir rakama indirilebilirdi. Başka bir örnek ise son zamanlarda sıkça karşılaştığımız bir alan, güzellik ve estetik magdurları var. Dolgu, silikon, yüz gerdirme yağ aldırma vs konularda yanlış uygulamalar sonucu mağdur olanlar ve dava açanlar oldukça fazla diyebilirim.

SH: Gördüğüm kadarı ile ekibiniz oldukça fazla ve hepsi de harıl harıl çalışıyor. İnsanların sizi tercih etmeleri sadece uzman olduğunzdan olmasa gerek?
OE: İnaç ve kültürel faktörler, dil önemli konular. Hollandalı birine gittiğinizde bazı şeyleri anlatmanız mümkün değil. Şöyleki, Tazminat davalarında bu konular önem arz etmesine rağmen dikkate alınmıyor olabilir. Diyelim bir kişi kaza sonucu sağ elini kullanamıyor. Bu yasal olarak belli bir çerçevede değerlendirilir oysa bir Müslümanın sağ eli yemek yediği sağ elin kullanılmasının önemi vuggulanırsa dava mağdurun lehine daha fadalı bir sonuç ortaya çıkarır. Tazminat davaları diğer davalar göre daha uzun sürmektedir. Fakat bizim ortaya koyduğumuz deliller ve gerekçeler ne kadar güçlü olursa o kadar kısa ve müvekkilimizin lehine sonuç alınmaktadır.

SH: Son Haber okurlaı adına teşekkür ediyorum, gerçekten dikkat etmemiz noktalar konusunda güzel bilgiler edindik. Son olarak ne söylemek istersiniz.

OE: Ben de şahsım ve ekibim adına teşekkür ediyorum. Kazasız günler diliyorum. Unutmamak lazım, Türkçede güzel bir söz var, “yarım hoca dinden, yarım doktor candan eder” derler. Bu sözden hareketle; kimse başına bir iş, bir kaza gelsin istemez ama geldiğinde de mutlaka konunun uzmanı kim ise ondan hizmet alsınlar. Daha fazla bilgi için, insanlarımız bize başvurabilirler. Biz bu kaza uzmanı olarak konuda iddialyız ve yaptıklarımız yapcaklarımızın teminatıdır diyorum .

Daha geniş bilgi için: 010 205 26 30 veya www.elfi.nu

©SONHABER.EU

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
AB, ABD’ye ticari misilleme yapacak AB, ABD’ye ticari misilleme yapaca...

AB, ithal çelik ve alüminyuma ilave gümrük vergileri uygulayan ABD'ye karşı 22 Haziran Cuma günü misillemede bulunacak....

Bozkırda ürettikleri şakayıkla Hollanda’ya rakip oldular Bozkırda ürettikleri şakayıkla Hollanda&...

Uzun yıllar Hollanda'da yaşamlarını sürdüren Bülent Höke (56) ve kardeşi Murat Höke (46), Türkiye'ye döndükten sonra memleketleri Yozga...

Türkiye AB ve OECD’ye büyümede fark attı Türkiye AB ve OECD’ye büyümede far...

Türkiye, yılın ilk çeyreğinde kaydettiği büyüme performansıyla AB ve OECD ülkelerinin tamamını geride bıraktı. AB'nin büyüme ortalaması...

Hollanda’da çocuk parası yükseliyor Hollanda’da çocuk parası yükseliyo...

Hollanda hükümetinin aldığı karara göre Çocuk Parası (kinderbijslag), Çocuğa Bağlı Bütçe (kindgebonden budget) ve Çocuk Bakım Parası (k...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
456 hasta yanlış ağrı kesiciden öldü 456 hasta yanlış ağrı kes...

Kurulan bağımsız komisyon, 456 hastanın verilen aşırı miktar...

Kapıkule sınır kapısı izincilere ‘ Biz hazırız ‘ mesajı verdi Kapıkule sınır kapısı izi...

Avrupa'da okul tatilinin başlamasına sayılı günler kala Kapı...

Almanya’da kullanılan oylar Türkiye’ye gönderildi Almanya’da kullanılan oyl...

Türkiye’de 24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Döne...

CMO’nun yeni başkanı Halil İbrahim Karaaslan oldu CMO’nun yeni başkan...

Hollanda'da Devlet ile Müslümanlar Arası İletişim Organı CMO...

SKM Hollanda’dan Türk vatandaşlarına teşekkür SKM Hollanda’dan Tü...

AK Parti Hollanda Seçim Koordinatörü Merkezi seçimlerde emeğ...

Avrupa’nın en pahalı ülkesi belli oldu Avrupa’nın en pahal...

Avrupa'da tüketim mal ve hizmetlerine ilişkin fiyat düzeyi e...

AB, ABD’ye ticari misilleme yapacak AB, ABD’ye ticari m...

AB, ithal çelik ve alüminyuma ilave gümrük vergileri uygulay...

TSK Münbiç’te ikinci devriye görevine başladı TSK Münbiç’te ikinc...

Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları, Münbiç'in YPG/PKK'dan arı...

Hollanda’da kullanılan oyların bulunduğu kargo araçları yola çıktı Hollanda’da kullanılan oy...

Türkiye’de 24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Döne...

2 kez oy kullandığı gerekçesiyle Belçikalı Türk gözaltına alındı 2 kez oy kullandığı gerek...

Belçika'da ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda sandık baş...

VIDEO GALERİ