Avrupa'nın Güçlü Medyası
Avrupa'nın Güçlü Medyası

Rotamızı yaşadığımız ülkelere çevirdik

2003 tarihinde kuruluşunu gerçekleştiren kısa adı ASBİR olan Avrupa Sivaslılar Birliği Federasyonu, o tarihten beri Avrupa’daki Sivaslılar için hizmetlerini sürdürüyor.

A+A-

Rotamızı yaşadığımız ülkelere çevirdik

Hollanda’da teşkilatlanarak, bu amaç doğrultusunda 2011 yılından beri faaliyetlerini sürdürmekte olan ASBİR Hollanda Şubesi, bir ilki gerçekleştirerek Hollanda’daki Sivaslıları Rotterdam’da bir araya getirdi.

500 civarında bir katılımcıyla gerçekleştirilen programa başta ASBİR Federasyonu Genel Başkan yardımcısı Gazi Kılınç, HOTİAD Başkanı Hikmet Gürcüoğlu, EUBA Başkanı Hasan Aras, Olde Beth B.V. sahibi Adil Karakaya, Anatolia Nuts sahibi Said Yılmaz, Tandartsen Praktijk adına Ahmet ve Hülya Haya, Benim Sigortam adına Mehmet Keskin Nafi Keleş, JILPAQ adına Faruk Halıcı, Köftehor adına Sefa Çopur, yerel siyasetçiler, Oktay Ünlü, Necat Kaya olmak üzere, Hollanda’daki Sivaslılar, STK temsilcileri, girişimciler, hemşeri dernek yöneticileri, basın mensupları ve Sivas âşığı pek çok davetli katıldı.

Programda, sevilen ses sanatçıları Mustafa Karagöz, Turan Yıldırım, Grup Es, sevilen türkülerle davetlilere unutulmaz anlar yaşatırken, Hollanda Mehteran’ın, Mehteran halay ekibinin gösterileri de salondakiler tarafından heyecan ve coşkuya izlendi.

“Misyonumuzda, din, dil, mezhep, görüş ayrımcılığı yoktur”

ASBİR Hollanda üyelerinden Zeynel Abidin tarafından sunulan programın açış konuşması, ASBİR Hollanda Şube Başkanı Göksel Soyugüzel tarafından yapıldı.

ASBİR Hollanda olarak rotalarını 180 derece yaşadıkları ülkeye çevirdiklerine vurgu yapan Soyugüzel konuşmasında özetle şunlara değindi: “Yıllardır özlem duyduğumuz Sivaslıları bir araya getirmenin mutluluğu içerisindeyim. Ne iyi ettiniz de geldiniz. Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Biz Hollanda Avrupa Sivaslılar Birliği olarak 2011 yılından beri faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz ancak 2016 yılında resmî kuruluşumuzu gerçekleştirdik. ASBİR ailesi olarak 2011 yılından beri Sivas’a götürülen akülü engelli arabalarda en çok katkıyı Hollanda şubesi olarak biz yaptık. Sivas’a yatırım için zaman zaman gelen heyetlere toplantılar düzenledik. Yatırımcıları teşvik ettik. Ancak faaliyetlerimiz artık Hollanda ağırlıklı olacak. Burada doğup büyüyen gençliğe Sivas’ımızın değerlerini örf, âdet, gelenek, görenek ve kültürünü öğrenmeleri için çaba sarf edeceğiz. Tabi ki Sivas’la olan bağlantılarımızı ilişkilerimizi aynen sürdürmeye çalışacağız.

Yarım asırdan beri yaşamış olduğumuz ülkede Sivaslıların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Pırıl pırıl yüksek tahsilli gençlerimiz var. Bu gençlerimiz için bir iletişim ağı kurup birbirlerinin bilgi, beceri ve tecrübelerinden faydalanmaları için ortam oluşturacağız. Zira bu durum geleceğimiz için çok önemlidir. Atalarımız boşa dememişler, ‘birlikten kuvvet doğar’ diye. İçerisinde yaşadığımız Hollanda toplumuna, kendi öz değerlerimizi kaybetmeden, taviz vermeden uyum sağlamamız önemlidir. Topluma hizmet veren her kesimde gençlerimizi görmek bizi umutlandırıyor Topluma katkı sunmaları ve bu toplumun değerlerine saygı duymaları bizim için çok önemlidir. Biz ASBİR Hollanda olarak hiç bir kimseye ayrım yapmadan, bir çatı altında Sivas’ın mozaiğini oluşturmak istiyoruz. Bizim misyonumuzda, din, dil, mezhep, görüş ayrımcılığı kesinlikle yoktur ve buna da müsaade etmeyeceğiz.
Dernekler arasında farkındalık oluşturmak adına, kadınların ve gençlerin bu oluşumda daha çok söz sahibi olması gerektiğine inanarak, bu konuda yoğun bir çalışma başlattık. Sivaslıların birbirleriyle olan ilişkilerini güçlendirmek, topluma katılımı artırmak, Sivas ve Sivaslılara dönük yatırımları hızlandırmak, yüreklerde kurulan gönül köprüleri ile uzakları yakın etmek gayesiyle yola çıktık. Bu yolculukta hemşerilerimizin bizlere yoldaşlık etmelerini, destek olmalarını, yönetimde, danışma ve denetleme kurulunda yer almalarını istiyoruz”

Konuşmanın ardından, Hollanda Mehteran kahramanlık Türkülerinden oluşan bir konser verdi. Mehter Başı Ünal Fırat’ın kendi bestelediği “Sivaslılar Geliyor” marşı büyük bir coşkuyla ve beğeniyle izlendi.

ASBİR Federasyon Başkan Yardımcısı Gazi Kılınç, yaptığı konuşmada hem kendi çalışmalarını başlıklar altında sıraladı hem programla alakalı düşüncelerini hem de genel durum hakkında görüşlerini katılımcılarla paylaştı. Gerekli çalışmalar yapılmazsa, önlemler alınmazsa, nesillerimizin kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağına dikkat çeken Kılınç, bu gibi oluşumların yapacakları çalışmaların, nesillerimizin kurtuluşu için hayatî önem taşıdığının altını çizdi.

ASBİR Hollanda Tanıtım Sorumlusu ve Muhasibi Mikail Yılmaz tarafından okunan Sivas Şiirlerinin ardından Almanya’da yaşayan sevilen sanatçı Mustafa Karagöz seslendirdiği eserlerle davetlileri kah hüznün kah coşkunun kucağına attı.

Günün konuşmacısı HOTİAD Başkanı Hikmet Gürcüoğlu, gündemi değerlendirdiği konuşmasında, bundan sonra toplum olarak belirlenen yol haritasının işlerliğe konulması gerektiğine vurgu yaptı. Rotanın, yönümüzün, yüzümüzün, içerisinde yaşadığımız ülkeye çevrilmesini olumlu bir gelişme olarak değerlendiren Gürcüoğlu, kendilerinin bu durumu, yıllardır katıldığı her toplantıda dile getirdiklerini ifade etti.

Sivas’a yapılan yatırımlara da değinen Gürcüoğlu, “Avrupa’da yaşayan memleket sevdalısı olan hemşerilerinin, Sivas’a yatırım yapmak için çok çaba sarf ettiklerine, gereksiz yere bürokrasi engeliyle karşılaştıklarına dikkat çekerek, bundan dolayı maalesef Avrupalı yatırımcıların Sivas’a yatırım yapmak istemediklerine vurgu yaptı. Bu durumun bir an önce düzeltilmesi gerektiğine belirten Gürcüoğlu, düzenlenen bu geceden de hayli memnun olarak ayrılacağını ifade etti.

Halil Yanar tarafından koordine edilen Mehteran halay ekibi, Anadolu’yu baştan aşağı dolanarak farklı yörelerin oyunlarıyla katılımcılara hoşça vakit geçirttiler.

Gecenin son sanatçısı Amsterdam’da yaşayan Sivaslı Turan Yıldırım, Sivas türkülerinden oluşturduğu repertuarıyla dinleyenlerin gönül tellerini titretti. Yüreklerde Sivas’a duyulan hasret, özlem ateşinin üzerine âdeta su serpti.
Programda, Sivasspor tişörtü açık artırmayla satışa sunuldu. Zorlu çekişmeden sonra Anatlioa Nuts sahibi Said Yılmaz 1000 Euro karşılığında tişörtün sahibi oldu.

Programa destek olan, Koç Et Mamulleri, Tandartsen Praktijk, Atlas Otel, Oldebeth Partycentrum, Anatolia Nuts, Anka Psy, JILPAQ, Benim Sigortam, Alps Impex, Yılmaz Finans, Melody, Grup Es, Köftehor, İxir, Buhara Baharat, ECC Helal Certifica, Korkmaz Autobedrijf, Hollanda Mehteran’dan oluşan girişimcilere verilen plaketlerin ardından davetliler için hazırlanan yemek ikramı yapıldı. Program, Grup Es’in seslendirdiği birbirinden güzel türkülerle sona erdi.

ASBİR Hollanda Yönetim Kurulu: Göksel Soyugüzel (Başkan), Aynur Arıkan (Sekreter), Ünsal Artuk (Başkan Yardımcısı) Siyami Demir (Başkan Yardımcısı) Ertuğrul Gültekin (Başkan Yardımcısı), M. Yılmaz (Muhasip/Tanıtım Sorumlusu), Ünal Fırat (Koordinatör), Gökmen Bekar (Gençlik Kolları Sorumlusu) Hülya Kaya (Üye), Beran Yılmaz (Üye), Zeynel Abidin (Üye)

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Avrupa ülkesinde hoparlörle beş vakit ezan okumaya izin Avrupa ülkesinde hoparlörle beş vakit ez...

Avrupa ülkesinde bulunan bir camide beş vakit hoparlörle ezan okunmasına izin verildi ve ilk ezan cuma namazı öncesi okundu....

Sürücü kursu hocalarından ‘ iyi hal ‘ belgesi istenecek Sürücü kursu hocalarından ‘ iyi ha...

Bakanlık, bazı öğrencilerin sürücü kursunda indirim alabilmek için cinsel eylemlerde bulunulmasına izin verdiğini söyleyip öğrencilerin...

Hollanda’da Ziggo modemleri kaçakçılığında üç gözaltı Hollanda’da Ziggo modemleri kaçakç...

Hollanda’da yüzlerce kişi kaçak modemler sayesinde ücretsiz internet ve televizyon kullanıyordu. Rotterdam polisi tarafından yapılan op...

Yeni Android virüsü internet bankacılığı bilgilerini ele geçiriyor Yeni Android virüsü internet bankacılığı...

Hollanda'da yaklaşık 3 bin kişi yeni Android virüsünün kurbanı oldu. Alınan bilgilere göre bu virüs internet bankacılığında kullanılan ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Avrupa ülkesinde hoparlörle beş vakit ezan okumaya izin Avrupa ülkesinde hoparlör...

Avrupa ülkesinde bulunan bir camide beş vakit hoparlörle eza...

Sürücü kursu hocalarından ‘ iyi hal ‘ belgesi istenecek Sürücü kursu hocalarından...

Bakanlık, bazı öğrencilerin sürücü kursunda indirim alabilme...

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından ‘NATO soruşturması’ Ankara Cumhuriyet Başsavc...

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, "NATO Müşterek Ha...

Hollanda’da Ziggo modemleri kaçakçılığında üç gözaltı Hollanda’da Ziggo m...

Hollanda’da yüzlerce kişi kaçak modemler sayesinde ücretsiz ...

Hem sıcak hem serin tutma özellikli kumaş geliştirildi Hem sıcak hem serin tutma...

Hem ısıtma hem de soğutma özelliği bulunan kumaş geliştirild...

Yeni Android virüsü internet bankacılığı bilgilerini ele geçiriyor Yeni Android virüsü inter...

Hollanda'da yaklaşık 3 bin kişi yeni Android virüsünün kurba...

Fransız Belediye Başkanı’ndan Filistinli tutuklulara ziyaret Fransız Belediye Başkanı&...

Fransa'nın başkenti Paris'in banliyölerinden Gennevilliers'i...

DİTİB Kadın Kollarından Arakan’a yardım eli DİTİB Kadın Kollarından A...

Rheinland-Pfalz DİTİB Eyalet Kadın Birliği öncülüğünde DİTİB...

Belçika, Türkiye ile terörle mücadele iş birliğinden memnun Belçika, Türkiye ile terö...

Belçika Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Jan Jambon, T...

Almanya’da aşırı sağcı polisin memurluktan atılmasına onay Almanya’da aşırı sağcı po...

Almanya'da Federal İdari Mahkeme, aşırı sağcı içerikli dövme...

VIDEO GALERİ