fbpx
Reklamı kapat
Reklamı kapat
Avrupa'nın Güçlü Medyası
Avrupa'nın Güçlü Medyası

‘Anadolu’dan Frankfurt’a uzanan bir köprü kurduk’

Almanya’da faaliyet gösteren Tiyatro Frankfurt tarafından düzenlenen ve 7 oyun, 9 gösteri, 3’ü çocuklar için olmak üzere 10 atölye çalışması, panel ve söyleşilerin yer alacağı Frankfurt Türk Tiyatro Festivali, 4 Mayıs’ta başlayacak.

A+A-

‘Anadolu’dan Frankfurt’a uzanan bir köprü kurduk’

5. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali, 4-14 Mayıs’ta Almanya’nın Frankfurt kentindeki tiyatroseverleri buluşturacak.

Tiyatro Frankfurt tarafından bu yıl beşincisi düzenlenecek Frankfurt Türk Tiyatro Festivali’nde, 7 büyük prodüksiyonlu oyun, 9 gösteri, 3’ü çocuklar için olmak üzere 10 atölye çalışması, panel ve söyleşi yer alacak.

Tiyatro Frankfurt Genel Sanat Yönetmeni ve Frankfurt Türk Tiyatro Festivali Başkanı Kamil Kellecioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl festivali tamamlar tamamlamaz bu yılki festival için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Hazırlıkları büyük ve profesyonel bir ekiple yaptıklarına dikkati çeken Kellecioğlu, “Öncelikle Devlet Tiyatroları (DT) ile görüşmelerimizi yapıyoruz. O yıl sahneye konulan yeni prodüksiyonları mutlaka izliyor ve Almanya’daki izleyicilerimiz için en uygun gördüklerimizi programa alıyoruz. Oyunları seçerken çok zorlanıyoruz. Çünkü çok kaliteli oyunlar var. Türkiye’de kapalı gişe oynanan oyunların sayısı oldukça fazla ve biz bu oyunlar arasından seçim yaparken aklımız bir diğer oyunda kalmıyor desek yalan olur.” diye konuştu.

“Çocukların Türk dili ile bağları güçlenecek”
Kamil Kellecioğlu, özel tiyatrolardan da oyunlar seçtiklerini belirterek, “Bu oyunları seçerken de dekorundan tutun ışık tasarımına kadar her ayrıntıyı göz önünde bulunduruyoruz. Oyunların Almaya’da gösterilecek olan salonlara uygunluğuna dikkat ediyoruz. Çok başarılı bir işi burada kötüymüş gibi göstermek istemeyiz, bu yüzden titizlikle ve özenle çalışıyoruz.” diye konuştu.

Festivalin 4-14 Mayıs arasında devam edeceğini aktaran Kamil Kellecioğlu, şu bilgileri verdi:

“Sanatseverleri her günü dopdolu geçecek bir festival bekliyor. Festival boyunca her gün sanat ve tiyatro konuşabilecekler, oyunlar izleyip sanatçılarla buluşacaklar. Birbirinden değerli konuklarımızla fuaye sohbetleri yapıp yine bu değerli sanatçıların atölye çalışmalarına katılabilme şansı bulacak seyircilerimiz. Çocuklarımız için bu yıl özel bir oyunumuz var. Nurten İnan’ın yazıp yönettiği ‘Müzikli Park’ adlı interaktif, müzikli ve kuklalı bu oyun, festivalimizde dünya prömiyeri yapacak. Aynı zamanda görsel ve işitsel olarak çocuklarımızın Türk dili ile bağlarını güçlendirecek bir oyun. Özellikle çocuklarımız için güzel bir şey yapmış olmanın huzuru içindeyiz.”

Kellecioğlu, sanatın doğru bir iş olduğunu ve kendilerinin de doğru yolda olduklarına inandıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Biz bu festivali yapmakla yükümlüyüz. Almanya’da yaşamamız, kültürümüzden, dilimizden uzak olmamız belki de bu duyguyu tetikliyor. ‘Bir şey yapmalı.’ düşüncesiyle en iyi bildiğimiz şeyi yapmak istedik, tiyatro… İstanbul’dan, Ankara’dan, İzmir’den, Gaziantep’ten, Adana’dan, Diyarbakır’dan tarih ve sanat kokan Anadolu’dan Frankfurt’a uzanan bir köprü kurduk. Köprüyü inşa ederken mühendis de biz olduk işçi de biz olduk. Hiç gocunmadan çalıştık, hep çalıştık. Çalıştıkça karşılığını aldık. İnsanların festival bittiğinde yüzlerindeki hüznü görmek bir sonraki festival için bizi yüreklendirdi.”

Festival hakkında
5. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali’nde bu yıl 7 büyük prodüksiyonlu oyun, 9 gösteri, 3’ü çocuklar için olmak üzere 10 atölye çalışması, panel ve söyleşi programları yapılacak.

İstanbul DT ise festivalde Celal Kadri Kınoğlu ve Hakan Çimenser’in başrolünde yer aldığı “Giydirici” ile Haldun Dormen’in yönettiği “Karmakarışık” adlı oyunların temsilini gerçekleştirecek.

Sumru Yavrucuk’un yönetip oynadığı “Shirley”in açılış oyunu olacağı festivalde, Tiyatro Fil tarafından sahnelenen “Müzikli Park” adlı oyun da çocuk seyircilerin beğenisine sunulacak.

Almanya Nürnbergli tiyatro grubu Objektif Sahne’nin “Sınır”, Güneş Tiyatrosu Frankfurt’un “İstiklal” oyununu sergileyeceği festivalde, Süheyl ve Behzat Uygur ise “Hassta Etme Adamı” adlı oyunlarıyla Almanya’daki tiyatroseverlerin karşısına çıkacak.

Festival boyunca ayrıca Selçuk Yöntem, Zafer Algöz, Yıldız Kültür, Barış Falay, Ayşenil Şamlıoğlu, Mustafa Kurt, Erdal Küçükkömürcü, Atilla Şendil, Zerrin Tekindor, Engin Alkan, Erkan Avcı, Hilal Saral, Yaşar Kurt ve Fatih Koyunoğlu gibi birçok ünlü isim, festival takipçileriyle bir araya gelecek.

AA

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Fransız genç Müslüman oldu Fransız genç Müslüman oldu

Bir Türk vatandaşıyla evlenme hazırlığında olan 27 yaşındaki Schuler, nişanlısı ve ailesi sayesinde tanıştığı İslamiyet'i severek, Müsl...

Almanya, iki Türk çocuğa daha keyfi olarak el koydu. Almanya, iki Türk çocuğa daha keyfi olar...

Alman Gençlik Dairesi’nin keyfi biçimde çocuklara el koymasının son kurbanı olan ve Wiesbaden’da yaşayan Dilek İ. feryat etti: Çocuklar...

Yurtdışından getirilen altınlara para cezası Yurtdışından getirilen altınlara para ce...

Memleketlerinden Almanya’ya dönerken Bremen havalimanında gümrük kontrolüne yakalanan iki ayrı kadın yolcu, beraberindeki altın takılar...

Çocuklara hırsızlık yaptırıyorlar Çocuklara hırsızlık yaptırıyorlar

Sıla Yolu’nda bu yıl pek çok ailenin aracı soyuldu. Bu ailelerden biri de Yıldız ailesi oldu....

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Avrupalı Türkler vatana sahip çıktı Avrupalı Türkler vatana s...

Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine döviz seferberliği b...

Konsolosluktan askerlik erteleme işlemleri ile ilgili önemli duyuru Konsolosluktan askerlik e...

T.C. Deventer Başkonsolosluğu askerlik erteleme işlemleri il...

AB yaz saati uygulamasının kaldırılmasını tartışıyor AB yaz saati uygulamasını...

AB Komisyonu'nun yaz saati uygulaması hakkında görüş almak i...

Tazminat kazanan Müslüman kadına yüzlerce tehdit Tazminat kazanan Müslüman...

Ayrımcılığa uğradığı gerekçesiyle tazminat kazanan Farah Alh...

Amsterdam Başkonsolosu Tolga Orkun’dan veda mesajı Amsterdam Başkonsolosu To...

T.C. Amsterdam Başkonsolosu Tolga Orkun yayımladığı mesajınd...

Kapıkule’de gurbetçilerin dönüş yoğunluğu, kuyruklar oluştu Kapıkule’de gurbetç...

Kapıkule Sınır Kapısı'ndan çıkış yapmak isteyen gurbetçileri...

Fransız genç Müslüman oldu Fransız genç Müslüman old...

Bir Türk vatandaşıyla evlenme hazırlığında olan 27 yaşındaki...

‘Avrupalı Türkler’den Türk Lirası seferberliği ‘Avrupalı Türkler&#...

Avrupalı Türkler, ABD Başkanı Trump'ın küstah tehditlerinden...

Hollanda’da Erdoğan’a hakaret eden kişiye soruşturma başlatıldı Hollanda’da Erdoğan...

Hollanda'nın Lahey Savcılığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erd...

Belçika’da Türk asıllı esnaftan TL’ye destek Belçika’da Türk ası...

Brüksel'de lokanta işleten Seyfettin Erdem başlattığı kampan...