Reklamı kapat
Reklamı kapat
Avrupa'nın Güçlü Medyası
Avrupa'nın Güçlü Medyası

“Kırmızı Lale “ geç ama “güçlü” başlıyor

Kırmızı Lale Film Festivali bu yıl daha geniş kapsamlı olarak başlıyor. Bu yıl 5.cisi düzenlenecek Kırmızı Lale fil festivaline geçtiğimiz hafta düzenlenen basın toplantısı ile strat verildi.

A+A-

“Kırmızı Lale “ geç ama “güçlü” başlıyor

Festivalin fikir babası ve Festival Komitesi Başkanlığında Jazz Cafe Dizzy’ de yapılan toplantıya Kırmızı Lale Festivali komitesi üyelerinden Erol Saburkan, Hülya Zeman, Elanur Maniharapon, Hülya Çelik ile birlikte Festivalin ana sponsoru olan Atlas Global Havayolları Hollanda Müdürü Melih Topuz hazır bulundu.

Kriz festivali Ekime sarkıttı
Alkanlar, geçen dört yıl içinde hep Mayıs aylarında yapılan Festivalin bu yıl Ekim ayına sarkmasının nedenini iki ülke arasında yaşanan gerginlik olarak açıkladı. Rotterdam ile başlayan ve her yıl büyüyerek devam eden Festival çerçevesinde bu yıl filmlerin Rotterdam, Amsterdam , Utrecht, Den Haag, Eindhoven ve Enschede olmak üzere altı şehirde sinema severlerle bulaşacağı ifade edildi.

Bir yeni ödül daha
Jacques van Heijningen, Saskia Kagchel, Anouk Sluizer, Mehmet Eryilmaz, Gözde Kural’da oluşan
Festival jürisinin değerlenedirmesi “En iyi Film Ödülü” ve “En İyi Yönetmen Ödülü” sahiplerini bulurken, Türk sinemasinin emektarlarından birine “Hayat Boyu Başarı Ödülü” ve “Kırmizi Lale Ustaya Saygı Ödülü” verilecek. Ayrıc yıl festival çerçevesinde verilecek bir başka ödül ise kısa metrajlı film dalında olacak.

Uzun metrajlı film dalında yarışacak fimler, Sarı Scak, Siyah Karga, Bana Git De, Mor Ufuklar, Bütün Saadetler Mümkündür, Babamın Kanatları, Ağustos Böcekleri ve Karıncalar adlı filmler olacağı bilgisi verildi. Bu yılın ustaya saygı ödülünün sahibi ise Yönetmen Ertem Göreç.  


 
Amaç köprüleri güçlendirmek  
5 Kasım Pazar günü Rotterdam Cinerama sinemasında yapılacak törenle ödüllerin sahiplerinin bulacağı bilgisinin yanı sıra festivalin asıl amacının Hollanda ile Türkiye arasında kültürel bağları sinema aracılığı ile güçlendirmeyi ve Türkiye sinemasının tanıtımı hedefleniyor.

Geçen 4 yıl içinde Hollanda sinema severelerin Türk filmlerine olan ilgisinin her yıl artması memnuniyet verici olarak nitelendirildi.  

Melih Topuz: Sponsorlukta yarışalım
Bu yıl Festivalin ana sponsorluğunu üstlenen Atlas Glaobal Hollanda Müdür Melih Topuz, sanatsal etkinliklerin ülkeler arasında kalıcı dostluğu sağlayan köprüler olduğunu vurguladığı konuşmasında, “ Bu bir çaşlangış olsun, Atlas Glabal olarak başta Kırmızı Lale Film Festivali olmak üzere kültürewl ve sanatsal etkinliklerinde biz varız. İsterim ki büyük köklü firmalarla destek konusunda yarış halinde olalım. Bizim böyle bir festtivalde olmamız bizim için onurdur” dedi. Daha sonra Kırmız Lale Film Festivalini düzenleyen Hollanda-Türkiye Kültür Vakfı ile Atlas Global arasında protokol anlaşması imzanladı.

Adana “Altın Koz” ile kardeş oldular
5. Kızmızı lale film festivalinin resmi basın toplantısının ardından bir bilgi daha veren Mehmet Emin Alkanlar, “ Gerek Hollanda’da gerekse Türkiye’de her yıl yoğun ilgi gören Kızmız Lale ile Altın Koza kardeş festival oldular.

Bu vesile ile toplantı sonrası Adanaya gideceim ve kardeşliğimizin resmi boyutu için imzaları atacağız.  Ama soponsorumuz Atlas Global’a Melih beyin nezdinde teşekkür ediyorum. Bu arada Hollanda’dan bizi her zaman destekleyen HOTİAD üyesi iş adamlarımızı ve ve firmalarıda unutmamak lazım, bunların başında Özgazi, Koç ve Helincon geliyor. Onların desteği olmasa bu kültürel köprünün bir ayağı hep eksik kalırdı” dedi.

©SONHABER.EU
 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bosna’daki savaşın çığlığı, terk edilmiş evlerde bugün de yankılanıyor Bosna’daki savaşın çığlığı, terk e...

Bosna Hersek'te evlerin yarısına yakınının tahrip edildiği savaşın üzerinden çeyrek asır geçmesine rağmen 112 bin civarında terk edilmi...

YTB “Diaspora Gençlik Akademisi” ne başvurular başladı  YTB “Diaspora Gençlik Akademisi” ne başv...

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından düzenlenen ve yurt dışında yaşayan gençlerimizin Türkiye’de çeşitli ...

Çocuklarımı Hristiyan yaptılar Çocuklarımı Hristiyan yaptılar

Almanya'nın Köln kentinde yaşayan Azerbaycan vatandaşı Davut Aliev, Alman Gençlik Dairesinin 3 yıl önce elinden aldığı iki kızının da H...

Hollanda’da yeni gözde: Çılbır Hollanda’da yeni gözde: Çılbır

Hollanda’da birçok kafenin kahvaltı mönüsüne Osmanlı mutfağının efsane tatlarından çılbırın girmesi ülkenin gurme yazarlarının da dikka...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Hollanda’da ırkçı saldırıya uğrayan kadın, meclis üyesi seçildi Hollanda’da ırkçı s...

Hollanda'da seçim kampanyası sırasında ırkçı saldırıya uğray...

Diyanet’ten NPO ve ırkçı parti PVV ile liderine suç duyurusu Diyanet’ten NPO ve ...

Hollanda Diyanet Vakfı (HDV), PVV Partisi, Yayın Organı NPO ...

AB Bakanı Çelik’ten AB Konseyi’ne tepki AB Bakanı Çelik’ten...

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Çelik, "AB Konseyince...

Merkel: Türkiye ile iyi ilişkilere sahip olmak istiyoruz Merkel: Türkiye ile iyi i...

Almanya Başbakanı Merkel, "Türkiye ile iyi ilişkilere sahip ...

ABD’nin ek gümrük vergilerine Rusya’dan misilleme ABD’nin ek gümrük v...

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Yevtuhov, ABD’nin i...

Yurtdışındaki Türklerle ilgili “vatandaşlıktan kaçış” algısına yalanlama Yurtdışındaki Türklerle i...

Çifte vatandaşlığın yasak olduğu ülkelerdeki göçmenlerin Tür...

İOT, DENK Partisinin seçimlerdeki başarısını kutladı İOT, DENK Partisinin seçi...

Hollanda’da Türkler İçin Danışma Kurulu İOT açıklamasında, '...

İngiltere’den Ahed el-Tamimi tepkisi İngiltere’den Ahed ...

İngiltere’nin Ortadoğu'dan Sorumlu Devlet Bakanı Burt, "İsra...

YTB Başkanı Köse’den ‘dil ve kültürü koruma’ çağrısı YTB Başkanı Köse’de...

YTB Başkanı Mehmet Köse, yurt dışında yaşayanlara yönelik ya...

“AB’nin vizeleri kaldırması Türkiye için kesin çözüm” “AB’nin vizel...

AB'nin vize politikasında değişikliğe gitmesine ilişkin yazı...

VIDEO GALERİ