fbpx

Hollanda haber, Hollanda haberleri, sonhaber, Avrupa, Avrupa haber, fransa, belçika, almanya, son haber, son, sonhaber.eu

mersin escort

Dişlerimize zarar veren gıdalar

Hepimiz sağlıklı bir gülümsemeye sahip olmak istiyoruz ve bunu sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Fakat zaman zaman güvenli gördüğümüz gıdaların zararlı olduğu ortaya çıkıyor. İşte dişlerimize zarar veren o gıdalar…

Dişlerimize zarar veren gıdalar
118 views
27 Ekim 2018 - 15:19

Yaban mersini
dislerinize-zarar-veren-8-gida-12618149

Yaban mersini dişlerimizin sağlığını etkilemez, ancak onları maviye boyar. Sık sık yaban mersini yemiyorsanız tabiki bu sizin için sorun olmaz. Fakat sürekli tüketen biriyseniz, dişlerinizde sarılık görülme oranı artar.

Cips
dislerinize-zarar-veren-8-gida-12618140

Cips, tükürük etkisi altında glikoza dönüşen karbonhidratlardan oluşur. Bu da dişinizde tehlikeli bir çukur oluşturabilir. Cips yedikten sonra ağzınızı çalkalamayı unutmayın.

Sakız
dislerinize-zarar-veren-8-gida-12618143

Sürekli sakız çiğneyen biriyseniz, şekersiz olanından çiğnemeyi deneyin. Çünkü şekerli sakız dişinizde ciddi sıkıntılar yaratabilir.
Şekerden ziyade bir de sakızın en büyük tehlikesi, dolgular, diş kronları, köprüler için yıkıcı etkisinin bulunmasıdır.

Patlamış mısır
dislerinize-zarar-veren-8-gida-12618142
Patlamış mısırda da aynı cipste olduğu gibi içerisinde, zararlı glikoz oluşturan karbonhidratlar bulundurur. Böylece diş kronlarına ve zayıf dişlere zarar verebilirler.

Domates
dislerinize-zarar-veren-8-gida-12618147
Domatesler asidiktir. Bu sadece taze domates için geçerli değildir, aynı zamanda soslanmış veya işlemden geçen domatesler için de aynıdır. Asit dişinize oldukça fazla zarar verir ve diş hassasiyetine yol açar.

Ekmek, makarna ve patates
dislerinize-zarar-veren-8-gida-12618146
Nişasta içeren gıdalar tüketildikten sonra dişlere yapışır ve uzun bir süre boyunca kalır. Nişasta tükürükle birleştiğinde şekere dönüşür. Böylece boşluklarda sıkıntılar oluşur.

Çay
dislerinize-zarar-veren-8-gida-12618144
Çayın kafein içerdiğini hepimiz biliyoruz. Bu kafein, vücutta olumsuz bir etki yaratırken dişte sorun yaratmaz. Çayda, kafeinden daha az flor bulunur. Flor, insan vücudu için gereklidir. Ancak çok fazla olduğunda dişlere zarar verir.

Sağlığınız için, günde 4 bardak çaydan fazlasını tüketmemelisiniz. Ayrıca poşet çay da tercih etmeyin.

Kuruyemiş
dislerinize-zarar-veren-8-gida-12618145
Tatlı ve yapışkan olan kuruyemişler dişinize zarar verme açsından daha kötü huyludur. Kurutulmuş meyveler de yapışkanlıkları bakımından tehlikelidir. Tam anlamıyla şeker dişinize yapışmış oluyor. Bu da dişte boşluklara yol açar.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.