Dolandırıcıların yeni deepfake numarası: Hackerlar yüzünüzü kopyalayıp banka hesabınızı yağmalıyor
Dijital hırsızlar savunmasız kurbanlarının banka hesaplarını yağmalamak için uzmanları bile şaşırtacak yeni bir yöntem geliştirdi.

Vatandaşların bilgisayar, telefon veya diğer elektronik cihazlarına sızarak bilgilerini çalan ve bu kişilerin banka hesaplarını yağmalayan dijital hırsızlar, uzmanları bile şaşırtan yeni bir yöntem keşfetti. Kişinin yüzünü kullanan sahtekarlar bunu bir anahtar gibi kullanıp banka hesaplarını boşaltıyor. 

Telegraaf gazetesinde yer alan haberde , ING bankasının bu yeni dolandırıcılık türünden haberdar olduğu ve vatandaşları dikkatli olmak için uyardığı belirtildi.

Habere göre Çinli hackerlar, kişinin verilerini çalmak için oluşturulmuş sahte yazılımlar kullanıyor. Bu yazılımlar telefona kimlik avı (Phishing) metodu ile yerleştiriliyor. Sahte yazılım bir kez telefona yüklendikten sonra, suçlular cihazınızdaki giriş bilgileriniz, parmak iziniz ve dolayısıyla yüz tanıma özelliğinizi de çalıyor. Yapay zekayı kullanan hırsızlar, Bu yüz tanıma ile kurbanın sahte bir versiyonunu oluşturuyor. Bu da banka hesabını soymak için yeterli oluyor.

Tatilde yüksek telefon ve mobil internet masrafını nasıl düşürebilirsiniz? Tatilde yüksek telefon ve mobil internet masrafını nasıl düşürebilirsiniz?

Telegraaf'a konuşan uzmanlar bu tür bir dolandırıcılık karşısında şaşkın olduklarını belirtiyor. ING ise  bu yeni dolandırıcılık türüne karşı önlem aldığını söylüyor.

Bu konuda ne yapabilirsiniz?
Ne yazık ki bu konuda sizin yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok. Ancak resmi Apple ve Android uygulama mağazaları dışında başka bir yerden uygulama indirilmemesi büyük önem taşıyor. Ayrıca hesabınıza iki aşamalı kimlik doğrulamayı etkinleştirmek güvenliği biraz olsun artırmaya yarıyor.
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş