fbpx
Reklamı kapat
Reklamı kapat
Hollanda haber, Hollanda haberleri, sonhaber, Avrupa, Avrupa haber, fransa, belçika, almanya, son haber, son, sonhaber.eu
Hollanda haber, Hollanda haberleri, sonhaber, Avrupa, Avrupa haber, fransa, belçika, almanya, son haber, son, sonhaber.eu

Brexit sonrası ilk AB bütçesi birliği böldü

Hollanda bütçe önerisine açık bir şekilde karşı çıkıyor. Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Brexit sonrasında “daha küçük AB daha düşük bir bütçe anlamına gelmeli” diyerek Hollanda için önerinin kabul edilemez olduğunu açıkladı.

A+A-

Brexit sonrası ilk AB bütçesi birliği böldü

Avrupa Birliği’nin (AB), İngiltere’nin ayrılması (Brexit) sonrası uzun dönemli bütçesinin nasıl harcanacağı şimdiden üye devletler arasında görüş ayrılıklarına yol açtı.

AB’nin 2021-2027 dönemi bütçesine yönelik Çok Yıllı Mali Çerçeve’de gelirlerin 1 trilyon 135 milyar avro olarak belirlenmesi Brexit sonrası küçülecek birliğin bütçesinin artırıldığı anlamına geliyor.

İngiltere’nin AB’den ayrılması birlik bütçesinde yaklaşık 13 milyar avroluk bir açığa yol açacak. En az iki yıl sürmesi beklenen bütçe müzakerelerinin, 27 üye devletin sığınmacı sorunu gibi çatışan menfaatleri nedeniyle zorlu geçmesi öngörülüyor.

– Temel katkı sağlayan üyeler bütçeye karşı

Bütçedeki büyüme önerisine genellikle bütçeye temel katkı sağlayan AB üyelerinin çok sıcak bakmadığı görülüyor.

AB bütçesinin en büyük katkı sağlayan ülkesi Almanya, bütçenin artırılmasına genel anlamda sıcak bakmasına rağmen üye ülkeler arasındaki “yük paylaşımının” daha adil bir şekilde dağıtılması gerektiğini savunuyor.

Alman savunma ve dışişleri bakanlarının ortak açıklamasında, “Almanya AB’yi güçlendirmek için sorumluluk almaya hazır, ancak tüm üyelerin yük paylaşımını üstlenmesi gerekiyor.” ifadesi bulunuyor. Aynı açıklamada bütçedeki büyümenin Almanya’ya her yıl ek 10 milyar avroya mal olacağına dikkati çekiliyor.

Diğer önemli katkı sağlayan ülkelerden Hollanda ise bütçe önerisine açık bir şekilde karşı çıkıyor. Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Brexit sonrasında “daha küçük AB daha düşük bir bütçe anlamına gelmeli” diyerek Hollanda için önerinin kabul edilemez olduğunu açıkladı ve bütçe müzakerelerinin zorlu geçeceğine işaret ediyor.

Avusturya da bütçe önerisinin katkı sağlayan ülkelere “çok fazla yük bindirdiğini” savunuyor. Başbakan Sebastian Kurz, “Bu öneri kabul edilebilir bir çözümden çok uzak. Amacımız Brexit sonrasında AB bütçesinin daha azalmış, ekonomik ve verimli bir bütçe olması.” diye konuşmuştu.

Genel anlamda AB bütçesinin büyütülmesini destekleyen Fransa’nın bütçe önerisinin Ortak Tarım Politikası kısmına sert bir bir şekilde karşı çıktığı görülüyor. Bütçe tasarısı bu çerçevede yüzde 5’lik bir kısıntıya gidilmesini öneriyor.

İsveç ve Danimarka da bütçe önerisine tepki gösterenler arasında yer alıyor. İsveç Savunma Bakanı Magdalena Andersson bütçe önerisini kabul etmeyeceklerini açık bir şekilde belirtirken, Danimarka Başbakanı Lars Lökke Rasmussen de AB’nin küçüldüğünü, bütçenin de bu gerçeği yansıtması gerektiğini savunuyor.

– Sığınmacılar için bütçe artışı tartışma yarattı

Diğer yandan özellikle sığınmacı karşıtı politikalarla ön plana çıkan ülkelerin bütçe önerisindeki sığınmacı politikaları, dış sınır kontrolü için yaklaşık 20 milyar avroluk artış önerisine tepki gösterdiği görülüyor.

Macaristan’ın başı çektiği bu grup, sığınmacı politikasına yönelik harcamaların ulusal bütçelerden karşılanması gerektiğini savunuyor.

“(AB’nin) Sığınmacılara bir sent bile vermemesi gerektiğini düşünüyoruz.” diyen Macaristan Başbakanı Viktor Orban, AB fonlarının bölgesel kalkınma ve araştırma gibi kalemlerden kısılıp sığınmacılara aktarılmasının kabul edilemez olduğunu değerlendiriyor. Orban, AB’yi bütçeyi veto etmekle tehdit ediyor.

– Hukukun üstünlüğü şartı tepki çekiyor

AB bütçe önerisinin en tartışmalı unsurlarından biri de az gelişmiş bölgelere yönelik uyum fonlarının aktarılmasının hukukun üstünlüğüne saygı gösterilmesiyle orantılı bir şekilde gerçekleşmesi olarak ortaya çıkıyor.

İlk defa ortaya atılan öneriye göre AB Komisyonu’nun yeni bir mekanizmayla üye ülkelerin hukukun üstünlüğüne gösterdiği saygıya orantılı olarak fonların aktarımının dondurulması ya da kesilmesi tavsiye ediliyor. Bu önerinin bütçeden ayrı olarak nitelikli oy çokluğuyla kabul edilmesi öngörülüyor. Böylelikle bazı üyelerin öneriyi veto etmesi ihtimaline karşı önlem alınmış olunuyor.

AB bütçesinin yaklaşık üçte birini oluşturan uyum fonlarından 2014-2020 döneminde en fazla faydalanan ülkeler Polonya, Çekya, Romanya, Macaristan, Yunanistan, Slovakya ve Bulgaristan olarak ön plana çıkıyor.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker bu önerinin hiçbir ülkeyi hedef almadığını iddia etse de, AB kulislerinde önerinin hukukun üstünlüğü, demokratik prensipler ve AB değerlerini çiğnemekle suçlanan Polonya ve Macaristan’ı hedef aldığı konuşuluyor. Bu öneriyle aynı zamanda benzer bir yol izleme olasılığı bulunan Romanya ve Slovakya gibi ülkelere gözdağı verilmesi planlandığı öne sürülüyor.

Bu önerinin halihazırda AB genelinde doğu ve batı ülkeleri arasında bulunan ayrımı derinleştirme ihtimalinin göz ardı edilmemesi gerekiyor.

– “Sert tartışmalar yaşanacak”

Brüksel’in önemli düşünce kuruluşlarından Bruegel’in Kıdemli Uzmanı Zsolt Darvas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Özellikle Doğu Avrupa’daki bazı ülkeleri hedef alan mekanizma hakkında sert tartışmalar yaşanacağını düşünüyorum. Polonya ve Macaristan bu mekanizmanın objektif biçimde uygulanamayacağını ve ülkelerine bir saldırı olduğunu savunacaktır.” ifadelerini kullandı.

Darvas, Batı Avrupa ülkelerinin ise vatandaşlarından aldıkları vergilerle Doğu Avrupa’da yolsuzluk gibi alanlarda düzeltme çalışmaları yaptıklarını savunarak, kendilerini haklı göreceklerini öne sürdü.

– Bütçenin kabulü tüm üyelerin onayına bağlı

Uzun vadeli AB bütçesine ilişkin karar, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) onayı ve üye ülkelerin AB Konseyi’ndeki oy birliği ile belirlenecek.

AB bütçesinde yer alan harcama kalemlerine ilişkin ödeneklerin yıllık tavanını önceden belirleyen Çok Yıllı Mali Çerçeve, bütçe disiplini ve kaynakların AB’nin politika öncelikleri doğrultusunda ve etkin şekilde dağılımını sağlamayı amaçlıyor. Yaklaşık 1 trilyon avroluk AB’nin mevcut mali çerçevesi 2014-2020 dönemini kapsıyor.

AB bütçesinde gelir kalemleri, büyük ölçüde üye ülkeler tarafından sağlanan kaynaklardan meydana geliyor. Bütçenin harcamalar kısmı tarım, ekonomik ve yapısal fonlar, araştırma, eğitim, dış ilişkiler, genişleme ve idari giderlerden oluşuyor. AB bütçesinin denetimini ise merkezi Lüksemburg’da bulunan AB Sayıştayı yapıyor.

AA

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Hollanda’da Ekmeğe de zam geliyor Hollanda’da Ekmeğe de zam geliyor

Hollanda'da 1 ocak 2019 itibariyle düşük (BTW) oranınin yüzde 6'dan yüzde 9'a yükselecek olmasıyla birlikte tüm ürünlerde olduğu gibi e...

Hollanda’da Yoksulluk her yıl artıyor Hollanda’da Yoksulluk her yıl artı...

Merkezi istatistik Bürosu CBS’nin hazırladığı 2017 Yoksulluk Raporu'nda yoksulluk sınırı altında yaşayan aile sayısının arttığı belirti...

Bekarlar Günün’de ilk 85 saniyede 1 milyar dolarlık satış Bekarlar Günün’de ilk 85 saniyede ...

Çinli elektronik ticaret devi Alibaba Grubu Bekarlar Günü'nde rekor üstüne rekor kırdı. ...

Fransa Ryanair uçağını rehin aldı Fransa Ryanair uçağını rehin aldı

Fransa Sivil Havacılık Kurumu Ryanair’in 525 bin euroluk borcu nedeniyle şirketin Bordo Havalimanı’ndaki uçağının havalanmasına müsaade...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Fransa’da akaryakıt zammını protesto ederken hayatını kaybetti Fransa’da akaryakıt...

Fransa'da hükümetin akaryakıt fiyatlarına getirdiği ek vergi...

Milli güreşçi Buse Tosun’dan altın madalya Milli güreşçi Buse Tosun&...

23 Yaş Altı Dünya Güreş Şampiyonası'nda Buse Tosun, 72 kilo ...

Almanya’da 4 Türk’e ‘Kahramanlık Madalyası’ verildi Almanya’da 4 Türk&#...

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Başbakanı Armin...

Hollanda’da öğretmen öğrencisine şiddet uyguladı Hollanda’da öğretmen öğre...

Hollanda’nın Rotterdam kentinde, De Akkerschool ilkokulunda ...

Kahraman Türk genci memleketine dualarla uğurlandı Kahraman Türk genci memle...

Almanya'nın Frankfurt kentinde önceki gün metro istasyonunda...

Rutte: ABD olmadan Avrupa kendini koruyamaz Rutte: ABD olmadan Avrupa...

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, "Avrupa ordusu" tartışmaların...

Hollanda hükümeti: ‘Türk Okulların kontrolü bizde değil’ Hollanda hükümeti: ‘...

Hollanda Sosyal İşler Bakanı Wouter Koolmees, Türk çocuklar...

‘Başörtüsü yasaklansın, saç dökülmesine neden oluyor’ ‘Başörtüsü yasaklan...

Fransız milletvekili kız çocuklarında D vitamini eksikliğine...

Hollanda Avrupa ordusunu istemiyor Hollanda Avrupa ordusunu ...

Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld, ülkesinin hükümetinin...

Türk film ve dizilerine Güney Afrika’da yoğun ilgi Türk film ve dizilerine G...

Güney Afrika’nın ticaret merkezi Johannesburg’da düzenlenen ...

FOTO GALERİ