fbpx
Reklamı kapat
Reklamı kapat
Hollanda haber, Hollanda haberleri, Son dakika Hollanda, Gurbetci, Avrupa,
Hollanda haber, Hollanda haberleri, Son dakika Hollanda, Gurbetci, Avrupa,

“Yurt dışı Türklerin siyasal katılımı ana vatanla olan bağlarını güçlendirmiştir”

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları ilk kez 2014’te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaşadıkları ülkelerden oy kullandılar.

A+A-

“Yurt dışı Türklerin siyasal katılımı ana vatanla olan bağlarını güçlendirmiştir”

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu bu gelişmenin dördüncü yılında, “Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın yaşadıkları ülkelerden ana vatandaki seçimlere katılabilmeleri, ülkemizin diaspora politikaları açısından bir dönüm noktasıdır. Bu kazanım yurt dışı Türklerin partilerde daha güçlü temsil edilmelerini ve Türkiye kamuoyunda daha fazla dikkate alınmalarını taahhüt ettiğimiz TBMM Yurt Dışı Türkler Komisyonu ile daha da güçlendirilecektir.” açıklamasında bulundu. Yeneroğlu açıklamasında şunları ifade etti:

“Demokratik düzenlerde siyasal katılım; bir vatandaşın özne olmasının temel unsurudur. Toplumsal taleplerin siyasetin merkezine yansımasının aracıdır. Ayrı bir toplumsal kesim olan yurt dışındaki insanlarımızın da ana vatandan farklı beklentileri söz konusudur. Siyasal katılımlarının artırılması, bu beklentilerin yansımasını güçlendirmektedir. Bu açıdan değerlendirdiğimizde dış temsilciliklerde oy kullanılmasının sağlanmış olması uzun vadede ciddi getirileri olacak bir hizmet olmuştur.

Bu kapsamda yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ilk defa 2014 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaşadıkları ülkelerden seçimlere katılmıştır. Bu gelişme ülkemizin diaspora politikaları açısından gelecekte çokça üzerinde durulması gereken önemli bir husustur. 31 Temmuz 2014 tarihinde sandıklar açılmış, insanlarımız dış temsilciliklerimizde, kiralanan salonlarda siyasi iradelerini sandığa yansıtmışlardır. Sonraki süreçte ise 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 seçimleri, 2017 halk oylaması, ardından 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili seçimleri olmak üzere 5. kez oylarını kullanmıştır.

2014 yılında 530 bin seçmen oy kullanırken, 24 Haziran seçimlerinde 1,5 milyonu aşkın vatandaşımız sandığa gitmiştir. Yurt dışındaki vatandaşlarımızın seçimlere katılımı açısından gelinen son nokta gurur vericidir. Zira yurt dışı seçmenler dünya çapında bir örneklik göstererek rekor düzeyde katılım sağlamışlardır. Bu tablo dünyanın farklı coğrafyalarında yaşayan insanlarımızın ana vatana karşı sorumluluk bilincinin güçlü olduğunun da bir göstergesidir.

Öte yandan AK Parti hükumetlerimiz iktidara geldiklerinden bugüne yaptığı düzenlemelerle oy kullanımının önündeki engelleri kaldırarak siyasi katılımı daima teşvik etmiştir. Cumhuriyet tarihinde ilk defa, 64. Hükûmet programımızda Türk diasporasına geniş yer verilmiştir. İktidarda olduğumuz süreçte; diasporamızın yaklaşık 60 yıllık göç tarihinde kronikleşen sorunlarının çözülmesi adına birçok adım atılmış ve ciddi yol kat edilmiştir. Bu doğrultuda hizmetlerin kalıcı ve sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için kurumsal altyapının daha da güçlendirilmesi şarttır.

Ayrıca yurt dışındaki vatandaşlarımızın daha güçlü bir şekilde seçimlere katılımı, ana vatandaki siyasette nüfuz alanlarını genişletmiştir. Partilerin bu kesime yönelik özel kampanya içerisine girmesi ve son seçimlerde yurt dışı oyların beş ilde doğrudan etkide bulunması bu noktada somut iki örnektir. Yurt dışı Türklerin partilerde daha güçlü bir şekilde temsil edilmelerini ve Türkiye kamuoyunda daha fazla dikkate alınmalarını taahhüt ettiğimiz TBMM Yurt Dışı Türkler Komisyonunun kurulması, kamuoyunda bilgi ve bilinç düzeyinin artırılması daha fazla yerde sandıkların kurulması ve yurt dışı milletvekilliği gibi siyasal katılımı daha da güçlendirecek olan maddeler gelecekte üzerinde ayrıca durulması gereken noktalardır.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Dünyanın en iyi emeklilik sistemi Hollanda’da Dünyanın en iyi emeklilik sistemi Hollan...

Hollanda emeklilik sistemi, 7 yıl üst üste ikinci olduktan sonra, Danimarka’yı geride bırakarak Dünyada en iyi emeklilik sistemi konusu...

Moskovalı taraftarların bindiği yürüyen merdiven çöktü Moskovalı taraftarların bindiği yürüyen ...

Roma'da CSKA Moskovalı taraftarların bindiği yürüyen merdiven çöktüRoma'da bir metro istasyonunda CSKA Moskova futbol taraftarlarını ta...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hollanda Büyükelçisini kabul etti Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hollanda Büyükelç...

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hollanda Büyükelçisi Marjanne de Kwaasteniet'yi kabul etti. ...

‘Domuza alternatif menü’ mahkeme kararını verdi ‘Domuza alternatif menü’ mah...

Fransa'da Lyon İdare Mahkemesi, geçen yıl ağustosta mahkeme kararıyla alınan uygulamanın yasalara aykırı olduğu yönündeki karara Chalon...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
UEFA Şampiyonlar Ligi’nde E, F, G ve H gruplarında 8 maç oynandı UEFA Şampiyonlar LigiR...

E, F, G ve H gruplarında 8 karşılaşma yapıldı. Roma'da milli...

Dünyanın en iyi emeklilik sistemi Hollanda’da Dünyanın en iyi emeklilik...

Hollanda emeklilik sistemi, 7 yıl üst üste ikinci olduktan s...

Moskovalı taraftarların bindiği yürüyen merdiven çöktü Moskovalı taraftarların b...

Roma'da CSKA Moskovalı taraftarların bindiği yürüyen merdive...

Elon Musk Hyperloop için tarih verdi Elon Musk Hyperloop için ...

Çılgın girişimci Elon Musk, yüksek hızlı ulaşım hizmeti suna...

En ucuz uçak bileti hangi gün alınır? En ucuz uçak bileti hangi...

Uçak biletini hangi gün alırsanız daha ucuza uçarsınız? Günl...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hollanda Büyükelçisini kabul etti Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ho...

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hollanda Büyükel...

Hollanda’nın Yarısından Fazlası Ateist Hollanda’nın Yarısı...

Hollanda'da bir dine mensup olanların oranının ilk defa nüfu...

‘Domuza alternatif menü’ mahkeme kararını verdi ‘Domuza alternatif ...

Fransa'da Lyon İdare Mahkemesi, geçen yıl ağustosta mahkeme ...

Alman devi 1 milyondan fazla aracı geri çağırıyor Alman devi 1 milyondan fa...

Alman otomobil şirketi BMW, 2010 ile 2017 yılları arasında ü...

Gizli kalmış varikosel hastalığı kısırlığa sebep oluyor Gizli kalmış varikosel ha...

Üroloji ve Androloji Uzmanı Op. Dr. Evren Işık, erkeklerde g...