fbpx

Hollanda haber, Hollanda haberleri, Hollanda'dan haber

mersin escort

Hollandalı profesörden Erdoğan’a tepki

Türkiye’nin üstün hizmet ödülü verdiği Hollandalı Türkolog Prof. Dr. Erik-Jan Zürcher, ödülü Cumhurbaşkan’ı Erdoğan’a tepki göstermek için iade edeceğini açıkladı.

Hollandalı profesörden Erdoğan’a tepki
137 views
09 Mayıs 2016 - 21:04

NRC gazetesinde yayımladığı makalesinde Zürcher, Türkiye gibi bir ülkenin AB’de yeri olmadığını ve Recep Tayyip Erdoğan’ın diktatörlük yaptığı gerekçesiyle Türkiye’den aldığı ödülü iade etmek istediğini belirtti.

Türkiye uzmanı olarak bilinen Zürcher’in de algı operasyonun dahil olduğu görülüyor. Zürcher makalesinde, Erdoğan’ın Türkiye’de üniversiteleri, yargıyı, siyaseti, medyayı ve halkı istediği gibi kullanmaya çalıştığını ve hatta Yurtdışında yaşayan Türkleri bile yönlendirmek istediğini ifade ediyor. Zürcher’e göre Erdoğan’ın bu girişiminin altında İslam’ı yaymak istemesi yatıyor.

Erdoğan’ın toplumu İslamlaştırmasına karşı olduğunu belirten Zürcher, bu ifadesiyle aslında Erdoğan’dan çok İslam’dan rahatsız olduğunu da açıkca ortaya koyuyor. Ödülü Erdoğan’ın tavırlarından dolayı iade edeceğini bildirdi.

Bu kararı alırken çok düşündüğünü de yazan Zürcher, ” Erdoğan’ın diktatörlüğünü protesto etmek için doğru olanı yaptığımı düşünüyorum. Ödülü paketleyip Türkiye’ye göndereceğim ” sözleriyle son dönemlerde Hollanda’da Türkiye Cumhurbaşkanı ve Türklerle ilgili yapılan algı operasyonuna bir yenisi daha eklemiş oluyor.

Prof. Dr. Erik-Jan Zürcher kimdir:

11.06.2005 tarihinde Prof. Dr. Erik-Jan Zürcher’e Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım sürecinde yapmış olduğu önemli katkılardan dolayı üstün hizmet ödülü verilmişti. Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği’nde düzenlenen törende Zürcher’e ödülü Dışişleri Bakanı Abdullah Gül tarafından, Büyükelçi Tâcân İldem aracılığı ile sunulmuştu. Profesöre teşekkür belgesi ve ‘Atatürk armalı’ altın madalya verilmişti.1953 yılında doğan Prof. Dr. Erik-Jan Zürcher, Türkiye Tarihi’yle ilgili çalışmalarıyla tanınıyor. Leiden Üniversitesi Öğretim Üyesi Zürcher’in meşhur yayınları arasında Milli Mücadelede İttihatçılık (Doktora tezi – 1984) ve Modernleşen Türkiye’nin Tarihi (1993) yer alıyor.

SONHABER.EU

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sonhaber.eu ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!