fbpx

Hollanda haber, Hollanda haberleri, Hollanda'dan haber

mersin escort

Uygur Türkleri için, iltica başvuruları hızlandırılmalı

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) AB kurumlarına mektup yazarak Avrupa’daki Uygur Türklerinin sınır dışı edilmemesini ve iltica başvurularının hızlıca karara bağlanmasını istedi.

Uygur Türkleri için, iltica başvuruları hızlandırılmalı
527 views
04 Aralık 2018 - 13:52

HRW AB Direktörü Lotte Leicht ile Çin Direktörü Sophie Richardson’ın birlikte kaleme aldıkları mektup aralarında Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile AB İçişleri ve Vatandaşlık Komiseri Dimitris Avramopoulos’un da aralarında bulunduğu bir çok AB yetkilisine gönderildi.

HRW mektupta son bir yıl boyunca Çin’in kuzey doğusunda yaklaşık 11 milyon Türk kökenli Müslümanın yaşadığı Xinjiang’da çok büyük insan hakları ihlalleri tespit ettiğini dikkat çekti. HRW Eylül ayında yayımladığı detaylı raporda yaklaşık bir milyon kişinin keyfi olarak “siyasi eğitim” kamplarında tutulduğunu hatırlattı. HRW yaptıkları araştırmalarda bu kamplarda işkence ve siyasi beyin yıkama faaliyetlerinin yapıldığını bidlirdi.

Az sayıdaki AB ülkesinin Uygurların Çin’e iadesini durdurma kararı almasını memnuniyetle karşılayan HRW; Uyguların, Kazakların veya diğer Türk kökenli Müslümanların tam ve adil bir inceleme yapılmadan Çin’e gönderilmesinin durdurulmasını istedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sonhaber.eu ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!