fbpx

Hollanda haber, Hollanda, Hollanda haberleri, Hollanda'dan haber, Hollanda, Hollanda'da haber

transferGO

evden eve nakliyat tavsiye, minibüs kiralama

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Batı Trakya’da iftar verdi

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının, Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde düzenlediği iftar programı, binlerce kişiyi buluşturdu.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Batı Trakya’da iftar verdi
185 views
19 Mayıs 2019 - 16:42

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Gönül Coğrafyası Kültür Buluşmaları kapsamında Batı Trakya’da Rodop iline bağlı Değirmendere köyünde iftar programı düzenledi.

Programa YTB Başkanı Abdullah Eren, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, İpsala Kaymakamı Enis Aslan Tatar, Batı Trakya Türkleri Yönetici ve Sanayi İşadamları Derneği (BATISİAD) Başkanı Ahmet Er, Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Başkan Yardımcısı Ali Karaca, Bulgaristan İslam Şurası Başkanı Vedat Ahmet, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK) Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Gümülcine Milletvekilleri Mustafa Mustafa ve İlhan Ahmet, Kozlukepir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı, Dostluk Eşitlik Barış Partisi Başkanı Çiğdem Asafoğlu, Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.

Aslen Batı Trakyalı olan YTB Başkanı Abdullah Eren, iftar öncesinde ilahi ve şiirler okuyan Değirmendereli öğrencilere Kuran-Kerim hediye etti. İftar vaktinde okunan ezanın ardından dualarla oruçlar açıldı. Çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu iftarda Gümülcine müftüsü İbrahim Şerif tarafından yemek duası yapıldı.

YTB Başkanı Eren yemek sonrasında yaptığı konuşmada, Batı Trakya’da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “Bu gece hem çok mutluyum, hem çok duyguluyum ve heyecanlıyım. Zira ben sizin içinizden biriyim. Sizin bir kardeşinizim” dedi. Kendisinin Türkiye’de doğup büyüdüğünü ancak, babasının bir Batı Trakyalı olduğunu anlatan Eren, dedesinin, ninesinin ve amcasının Değirmendere mezarlığında yattığını söyledi. Eren, “Benim babamın birinci derecedeki akrabaları bu köyde, bu köyün etrafında buralarda bulunuyor. Ben küçüklüğümden beri buralara gelip gidiyorum. Burada birçok kişi beni yakından tanır. Dolayısıyla benim de, kimlik olarak, duygusal olarak, aidiyet olarak buralardan kopmam mümkün değil” ifadelerini kullandı.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları sonhaber.eu ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!